ZEVO - Kosit
Spoločnosť Kosit prevádzkuje v Košiciach zariadenie na energetické využitie odpadov od roku 2014. Ročne zhodnotí približne 120 až 130 tisíc ton odpadov kategórie „ostatný“, ktoré nie sú nebezpečné.
Košické ZEVO sa nachádza v rámci v rámci obce Košice-Barca. Kapacita tohto zariadenia je 151 800 ton odpadov. Ročne energeticky zhodnotí približne 120 – 130 tisíc t odpadov. Zariadenie zhodnocuje prioritne zmesový komunálny odpad z mesta Košíc, Prešova a okolia. 20 % tvorí priemyselný odpad, zložením podobný zmesovému komunálnemu odpadu. Ide o trojzmennú nepretržitú prevádzku.
Teplo vznikajúce pri spracovaním odpadu sa využije aj na výrobu elektrickej energie a tepla na vykurovanie domácností. Kondenzačná parná turbína je schopná vyrobiť za rok maximálne 48 000 MWh elektrickej energie, ktorú spoločnosť predáva do rozvodnej siete. Počíta sa s odpadom v objeme 80 000t/rok t.j. zneškodnenie v objeme 10t/h. Kotol K1 vo vykurovacej sezóne zásobuje teplom mestskú vykurovaciu sieť s potencionálnym maximálnym výkonom 12 MWt.
Aby zariadenie fungovalo efektívne, je potrebné dodržať zloženie odpadu/suroviny, ktoré sa spaľujú v kotloch. Ideálny pomer jednotlivých zložiek vrátane biologicky rozložiteľného odpadu, plastov, papiera, textilu a iné nesmie presiahnuť výhrevnosť 11 MJ/kg suroviny. Táto výhrevnosť je porovnateľná s výhrevnosťou hnedého uhlia.
Postup
V prvom kroku je odvážený odpad z nákladných zberových vozidiel vysypaný do tzv. bunkra. V bunkri sa zmiešavajú rôzne frakcie tak, aby vyhovovali technickým požiadavkám svojou výhrevnosťou, ale aj veľkosťou frakcie. Z bunkra sa odpad dávkuje do násypiek do kotlov. ZEVO prevádzkuje 2 kotle, v ktorých sa odpad spaľuje pri teplote 850 stupňov.
Výstupom zo spracovania je:
- Škvára – inertný odpadový materiál, ktorý predstavuje 20% z celkového odpadu. Tvorí ju zbytok, ktorý pri teplote približne 850 stupňov nezhorí. Obsahuje napríklad kovy železné a neželezné, sklo. Škvára odchádza následne do odškvarovne. Tu sa ochladzuje vo vodnom kúpeli a dotrieďujú sa z nej železné kovy, približne 5% celkovej hmotnosti. Nekovy a sklo sa momentálne nedotrieďujú. Následne je využitá v stavebnom priemysle súčasť rôznych stavebných zmesí alebo využitá na prekryv vrstiev odpadov na skládke.
- Popolček – tuhý odpad z čistenia spalín. Je to zmes aditív ako aktívne uhlie, hydroxid vápenatý, sóda a zachytený zvyšok na filtri ako kovy, soli a organické látky. Tvorí 2-3% z celkového odpadu. Je kategorizovaný ako nebezpečný a končí na skládke. Do budúcna je možné spätne získavať napríklad soli, alebo kovy z popolčeka. Takto získané soli je možné využiť v zimnom období na úpravy zimných ciest. V niektorých krajinách, ako napríklad v Škandinávii, sa tento spôsob už využíva.
- Emisie – vznikajúce ako plynná zložka v komíne. ZEVO je kategorizované ako veľký zdroj znečistenia. V súčasnosti má najprísnejšie emisné limity zo všetkých spaľovacích procesov. Do ovzdušia odchádzajú látky, ktoré technológia čistenia spalín nie je schopná zachytiť. Ide o CO2, kovy a organické plyny. CO2 sa však nemusí monitorovať v zmysle legislatívy. Prvá správa o množstvách vypustených CO2 bude podaná za rok 2024. V najbližšej budúcnosti sa bude rozhodovať, či bude ZEVO ako typ zariadenia podliehať systému EU ETS.
Zberný dvor využíva na dotrieďovanie manuálnu dotrieďovaciu linku s kapacitou 4-6 ton denne/za smenu. To, čo vytriedi optická linka za hodinu, manuálnej linke zaberie 1 smenu prevádzky. Na triediacej linke v roku 2021 vytriedili približne 2300 ton plastov & kovov a 1800 ton papiera. Na linke pracuje 6-10 ľudí. Ktoré komodity sa dotrieďujú – rsp. ktorý plastový materiál sa zrecykluje – závisí od trhu a od toho, o ktorý materiál má recyklátor záujem. To, čo sa nevytriedi – tzn. nezrecykluje – putuje na energetické zhodnotenie: výrobu TAP (tuhého alternatívneho paliva) ako náhrada fosílnych palív do cementární. V súčasnosti sú dobre recyklovateľnými materiálmi HDPE & LDPE – všetky druhy fólii, tzv. tvrdé plasty – a PET. V súčasnosti sa materiálovo zrecykluje približne 50% všetkých odpadov a 50% sa energeticky zhodnotí.
Tento projekt realizujeme vďaka podpore z Nadácie Tesco.
Pridajte sa k nám
Máte prevádzku, ktorá sa venuje spracovaniu odpadu?
Vyplňte formulár a pridajte sa na Miesta preč.