Zdroje Zeme a.s.
https://www.zdrojezeme.eu/, www.biograda.eu
Na území obce Trnovec nad Váhom, revitalizáciou brownfieldu (bývalého kravína) vzniká v súčasnosti prevádzka spoločnosti Zdroje Zeme, ktorá spracúva biologicky rozložiteľný odpad. Predovšetkým kuchynský odpad pochádzajúci z domácností, napríklad mesta Bratislava, ale aj z údržby zelene miest a obcí a priemyselnej a poľnohospodárskej výroby.
Prevádzka je navrhnutá na spracovanie približne 90 tis ton BRO a jej hlavným produktom je výroba emisne čistej energie (elektrika, teplo a bioplyn) v bioplynovej stanici. Po dokončení komplexnej prevádzky bude výstupom ročne cca 3,5 MWh energie a 20 000 ton biouhlíkového pôdneho substrátu, ktorý je certifikovaný pod názvom effeco.
Prevádzka je zložená z technologických celkov ako:
- Hygienizačná linka – na bakteriálne ošetrenie časti BRO
- Bioplynové stanice s technológiou fermentácie mokrej a suchej formy odpadu pre výrobu energie pre vlastnú prevádzku ale aj do verejnej siete
- Kompostovacia technológia – strojno-mechanická predpríprava kompostu pre jeho ďalšie využitie
- Mechanické a tepelné spracovanie biologického odpadu pre výrobu pôdneho substrátu na báze biouhlíka a prírodných výživových ingrediencií.
Biologický materiál/odpad dovezený na spracovanie sa triedi a odseparujú sa hlavne zložky, ktoré tam nepatria, ako plasty, elektronika, domáce kuchynské náradie a iné, t.z. také zložky, ktoré by mohli poškodiť technológiu a v konečnom dôsledku by ovplyvnili kvalitu výstupných produktov. Veľké kusy sú vyťahované manuálne na vstupe, iné menšie časti a plasty sú triedené v mechanických, vodných a vzduchových separátoroch.
Roztriedený odpad takto vstupuje na anaeróbne spracovanie formou suchej alebo mokrej fermentácie. Výstupom je bioplyn a biomasa. Z biometánu sa vyrobí emisne čistá energia (elektrika, teplo a bioplyn). Energeticky zhodnotená biomasa následne vstupuje do procesu kompostovania. Vzniknutý kompost sa spracuje v procese mechanickej úpravy ako je sušenie, drvenie, potom karbonizáciapri teplote približne 700° C, miešania s inými prírodnými zložkami a v závere lisovaním do formy peliet. Výsledkom je pôdny biouhlíkový substrát, ktorý je určený primárne na regeneráciu degradovanej pôdy ale aj na výživu rastlinných produktov, ktorý zároveň viaže v pôde uhlík, CO2 a pôdnu vlahu.
Pridajte sa k nám
Máte prevádzku, ktorá sa venuje spracovaniu odpadu?
Vyplňte formulár a pridajte sa na Miesta preč.