Taval
Najznámejší hliník v bežnom živote je zrejme hliníková plechovka, ktorú vieme recyklovať donekonečna. Spoločnosť A.N.T. Prešov mesačne spracúva 150-300 ton plechoviek, z ktorých asi 100 ton tvoria obaly zo Slovenska. Samotná plechovka obsahuje 90-94% čistého hliníka a zvyšok sú prímesi, najmä nátery na obale. Množstvo hliníka kolíše podľa druhu plechovky a výrobcu. Na trhu sa nachádzajú aj oceľové plechovky, v ktorých obsah hliníka môže dosahovať iba 10%. Recyklácia produktov s nízkym obsahom hliníka alebo kompozitných – viaczložkových materiálov je problematická a ekonomicky menej výhodná.
Pri spracovaní hliníkových odpadov sa najprv vytriedia nadrozmerné kusy, ktoré nie je možné v drviči spracovať. Následne sa materiál rozdrví na menšie časti s podobnou veľkosťou, čím sa dopomôže k odstráneniu inodruhových materiálov (skrutky, plasty, izolácie) a magnetickou separáciou sa oddelia kovy ako železo a oceľ. Nasleduje elektrodynamická separácia – vírivými prúdmi, pri ktorej sa využíva rozdielna vodivosť hliníka oproti iným materiálom. Znečistenie ako sú etikety, plastové vrchnáky, papier, plast, organické znečistenie, padá gravitáciou dole a hliník je vymrštený do ďalšej fázy. Cykly separácie sa môžu opakovať, aby sa získala čo najčistejšia surovina.
Energeticky náročné sú aj posledné kroky recyklácie:
- zbavovanie sa povlakov (nátery, farby, laky) – ide o tepelný proces, ktorého výsledkom je čistý hliníkový šrot. Tu sa napr. z hliníkovej tuby od zubnej pasty stane bezfarebný, kovovo strieborný medziprodukt.
- metalurgické spracovanie – tavenie – využíva sa plamenná 3-komorová pec s mechanickým čerpadlom na miešanie taveniny. V peci sa taví očistený tenkostenný materiál alebo sa taví „čistý“ šrot. Tekutý kov sa odlieva do rôznych podôb ingoty, pyramídy a granulát
Čo všetko sa dá recyklovať?
Hliníkové fólie – potlačené, kombinované s papierom, ktoré majú obsah hliníka viac ako 30%. Skrutkovacie uzávery od alko a nealko nápojov, viečka, obaly od paštét, nápojové plechovky, alobal, obaly z čajových sviečok, obaly z kávových kapsúl, misky od potravín, hliníkové príbory a riad, hrnce, náradie, koncovky žiaroviek, žalúzie, viečka od jogurtov, termixov, rybích šalátov, syrov, obaly z kozmetických a lekárenských výrobkov, nádoby na spreje tuby, uzávery. Hliníkové sudy, kanvy, stanové konštrukcie, lehátka, žalúzie, plechy, bloky motorov, hliníkové okenné rámy, dvere, profily a iný šrot. Recyklátor dokáže spracovať aj hliníkové časti z elektroodpadu ako napríklad: PC technika , kancelárska technika, telefónne ústredne, rádiokomunikačná technika, oznamovacia a zosilňovacia technika, samostatné dosky plošných spojov, …
Na čo sa využíva recyklovaná surovina?
Odberateľom recyklátu – hliníkovej suroviny, sú výrobcovia produktov (plechovky, disky, profily…), alebo ďalší metalurgickí spracovatelia.
https://youtu.be/ud-MrOrJIgA|||||||
Pridajte sa k nám
Máte prevádzku, ktorá sa venuje spracovaniu odpadu?
Vyplňte formulár a pridajte sa na Miesta preč.