Skládka Senec
Na slovenské skládky smeruje 70% nášho zmesového komunálneho odpadu, kým v Európe je to v priemere 24%. Skládkovanie je najneenvironmentálnym riešením nakladania s odpadmi. Ide v podstate o ukladanie odpadu na povrch zeme. Skládky nezmiznú, ak nezvýšime podiel recyklovaného odpadu.
Vedeli ste, že? Nová právna úprava EÚ zavádza strop na množstvo odpadu, ktorý môže skončiť na skládkach. V roku 2035 by to malo byť maximálne 10% zmesového komunálneho odpadu.
Od roku 2009 skládku Senec prevádzkuje spoločnosť AVE SK odpadové hospodárstvo s.r.o., pričom životnosť skládky bola do 31.8. 2020. Koncom augusta 2020 bola skládka uzatvorená a v procese je legislatívne konanie na povolenie rozšírenia skládky a rekultiváciu. Ročne sa tu uloží 60 000 ton nie nebezpečného odpadu, z toho zmesový komunálny odpad predstavuje cca 28 000 ton, zvyšok je stavebný a priemyselný odpad. Zmesový komunálny odpad pochádza z mesta Senec a 11 okolitých obcí.
Súčasťou objektu je ručná dotrieďovacia linka pre vybrané prúdy komunálnych odpadov, ktorú obsluhuje na jednu smenu 10 pracovníkov triedenia a dvaja pracovníci lisovania materiálu. Linka spracuje približne 150-200 ton odpadu mesačne. Približne 50% vytriedených zložiek sa recykluje. Na linke sa triedia najmä plasty na PET číre, PET farebné, fólia LDPE číra, fólia LDPE farebná, HDPE a PP obaly, nápojový kartón (tetrapak), hliníkové a železné obaly a papier. Zvyšok zložený z ostatných zmesových plastov ide na výrobu tuhých alternatívnych palív do spoločnosti Ecorec.
V súčasnosti nie je žiadna časť skládky rekultivovaná, jej rekultivácia je v pláne po uzavretí skládky. Zaujímavosťou je, že AVE SK odpadové hospodárstvo s.r.o. už testuje možnosť čistenia skládkovej vody z akumulačnej nádrže (pomocou technológie reverznej osmózy. Vyčistenú vodu by vedeli opäť použiť na skrápanie skládky a tým ušetriť vodné zdroje.
Pridajte sa k nám
Máte prevádzku, ktorá sa venuje spracovaniu odpadu?
Vyplňte formulár a pridajte sa na Miesta preč.