Skládka Dubová
Skládka nie nebezpečného odpadu Dubová bola otvorená v roku 2000. Skládka je povolená s celkovou kapacitou 240756 m3. V súčasnosti s voľnou kapacitou 34,77%.
V roku 2021 bolo v Slovenskej republike na skládky odpadov celkovo uložených 2,5 mil. ton odpadov, ktorých pôvod bol ako komunálna, tak priemyselná sféra. Až 41% uložených odpadov tvorili odpady zo samospráva, ktoré na skládkach odpadov zneškodnili 900 tisíc ton zmesového komunálneho odpadu a 152 tisíc ton objemného odpadu.
Druhým najväčším odvetvím, ktoré zapríčiňuje vysokú mieru skládkovania, je odvetvie výroby elektrickej energie, kde vzniká veľké množstvo odpadu pri prevádzkovaní uhoľných elektrární. V roku 2021 bolo v tomto sektore uložených na skládky odpadov vyše 400 tis. ton odpadov a celkovo sa na skládkovaní odpadu podieľa toto odvetvie 16 %. Tretím najväčším pôvodcom skládkovaného odpadu je oceliarsky priemysel, ktorý v roku 2021 uložil na skládky odpadov 300 tis. ton.
Významnou mierou sa na skládkovaní odpadov podieľajú výkopové zeminy a kamenivo, ktoré sú však produkované prierezovo v celom hospodárstve a v roku 2021 sa na skládkovaní podieľali 5 %. Na území Slovenskej republiky je evidovaných celkovo 82 aktívnych skládok, z tohto 65 pre komunálny odpad.
Zaujímavosť:
Najväčšia produkcia zmesového komunálneho odpadu je zaznamenaná v okresoch Komárno, Dunajská Streda a Malacky. Nižšia ročná produkcia množstva komunálneho odpadu je zaznamenaná najmä vo východných okresoch a južných okresoch stredného Slovenska. Najmenej zmesového komunálneho odpadu ročne vzniká v okrese Sobrance, len 109 kg na obyvateľa. (Zdroj rok 2021). Najdlhšie prevádzkovanou skládkou je podľa údajov rezortu skládka nebezpečných odpadov v Budmericiach v pezinskom okrese. Ministerstvo tu eviduje začiatok skládkovania v roku 1979.
Pridajte sa k nám
Máte prevádzku, ktorá sa venuje spracovaniu odpadu?
Vyplňte formulár a pridajte sa na Miesta preč.