Potravinová banka Slovensko
Potravinová banka Slovensko (PBS) so sídlom v Košiciach vznikla za účelom znižovania potravinového odpadu na Slovensku. Úlohou potravinovej banky však nie je riešiť chudobu na Slovensku, ale znižovať potravinový odpad, ktorý by skončil na skládkach alebo v lepšom prípade v bioplynových staniciach. Za rok 2020 sa jej podarilo zachrániť 4 411 ton potravín. Najväčší podiel darovaných potravín tvoria ovocie, zelenina, pečivo, hotové jedlá, mliečne výrobky, mäso, ryby, nápoje, prísady, polotovary, mrazené výrobky.
Jej hlavnými aktivitami je zadarmo zhromažďovať potraviny, skladovať ich a prideľovať humanitárnym alebo charitatívnym organizáciám, ktoré poskytujú potravinovú pomoc ľuďom v núdzi.
PBS má v súčasnosti tri distribučné sklady na území Slovenska a ďalšie chce vybudovať vo všetkých kritických regiónoch Slovenska.
Kto je vlastne vlastne darca potravinovej pomoci?
Darovať potraviny môžu obchodníci, či prevádzkovatelia reštaurácii, hotelov a ďalších zariadení.
Ako táto spolupráca funguje?
Jednotlivé prevádzky vyčlenia potraviny a drogériový tovar s krátkou lehotou spotreby. Minimálne 48 hodín pred skončením minimálnej doby spotreby, ako aj po dátume minimálnej trvanlivosti.
Tovar sa distribuuje prostredníctvom regionálnej pobočky PBS zazmluvneným charitatívnym organizáciám v regiónoch. Charitatívne organizácie sa v zmluve zaväzujú, že nebudú a nesmú poskytovať darované potraviny ďalej za úplatu. Charitatívne organizácie potom tovar distribuujú ľuďom v núdzi.
Prečo takýto odpad/tovar vlastne vzniká?
Do PBS smeruje nepredaný tovar minimálne 48 hodín pred expiráciou alebo s blížiacim sa dátumom minimálnej trvanlivosti. Okrem toho aj potravinami s chybným značením, ktoré by inak skončili ako odpad. Chybné značenie mohlo vzniknúť pri balení výrobku alebo distribúciu výrobkov v obaloch s cudzojazyčným označením.
Vedeli ste, že?
V roku 2021 parlament schválil novelu zákona o potravinách, podľa ktorej obchody s potravinami s predajnou plochou nad 400 m2 musia darovať nepredané potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti (len ak sú bezpečné) registrovaným charitatívnym organizáciám.
V súčasnosti každý obyvateľ Slovenska ročne vyhodí v priemere 100 kg potravín. Tie sa však produkciou emisií nepriaznivým spôsobom podpisujú pod stav životného prostredia.
Ročne sa na svete vyhodí 2,5 miliardy ton potravín. Z toho 1,2 miliardy ton sa vyhodí na farmách.
Potravinový odpad každoročne uvoľní do ovzdušia 10% všetkých svetových emisií. Je to dvakrát viac ako všetky autá v krajinách EÚ a USA dokopy.
V roku 2019 trpelo hladom 650 miliónov ľudí, čo je 119 krát viac ako je počet obyvateľov Slovenskej republiky. Súčasne sa v roku 2019 vyprodukovalo 911 miliónov ton potravinového odpadu.
Na jedného človeka trpiaceho hladom tak pripadla viac ako 1 tona potravín…
Pridajte sa k nám
Máte prevádzku, ktorá sa venuje spracovaniu odpadu?
Vyplňte formulár a pridajte sa na Miesta preč.