OLO a.s.
Spoločnosť OLO je bratislavským mestským podnikom a jej súčasťou je aj spaľovňa odpadov, inak povedané zariadenie na energetické využívanie odpadu (ZEVO). Nevytriedený a nerecyklovaný komunálny odpad z Bratislavy končí v spaľovni, kde sa energeticky využíva a mení sa na elektrinu a teplo. Ide najmä o zmesový komunálny odpad, objemný odpad a vytriedený odpad z papiera a plastov, ktorý nie je možné recyklovať. Ročne sa na energiu využíva približne 130 tisíc ton odpadu. Asi 10% odpadu končí na skládke počas obdobia, kedy je spaľovňa odstavená.
Prevádzka je nepretržitá a nesezónna, funguje 24 hodín denne. Spaľovňa disponuje 2 kotlami, v ktorých sa spaľuje odpad. Ročná kapacita je 135 tisíc ton. Princíp technológie je rovnaký ako v košickej spaľovni Kosit, a to priamym spaľovaním v roštovom kúrenisku. Na výrobu elektriny je v spaľovni nainštalovaná kondenzačná turbína s generátorom s elektrickým výkonom 6,3 MW. Časť vyrobenej elektriny ide na vlastnú spotrebu spaľovne a zvyšok putuje do verejnej rozvodnej siete.
Vedeli ste, že?
Na Slovensku máme len dve spaľovne komunálneho odpadu – OLO, a. s. Bratislava, KOSIT, a.s., Košice s celkovou kapacitou cca 300 000 ton ročne. Máme aj päť spaľovní nebezpečného priemyselného odpadu a päť spaľovní nemocničného odpadu. Viaceré spaľovne odpadu skončili, keďže nespĺňali prísne európske požiadavky na ochranu ovzdušia. V ďalších 6 zariadeniach sa odpady spoluspaľujú s iným palivom: CRH Slovensko, a. s. (Rohožník a Turňa nad Bodvou), CEMMAC, a. s., Považská cementáreň, a. s. Ladce, Carme- use Slovakia, s. r. o, a Mondi, a. s. Žilina. Ich ročná kapacita je 450 000 ton. Väčšinou však spoluspaľujú odpad – tuhé alternatívne palivo zo zahraničia.
Pridajte sa k nám
Máte prevádzku, ktorá sa venuje spracovaniu odpadu?
Vyplňte formulár a pridajte sa na Miesta preč.