OFIR – JÚLIO TABI
Elektronika je odpadovou výzvou a jej recyklácia nie je úplne jednoduchá.
Elektroodpad sa recykluje strojovo a oddeľujú sa najmä kovy a vzácne materiály, ktoré sa vrátia do obehu.
Spoločnosť Ofir recykluje priemyselný elektroodpad a ročne dokáže spracovať približne 1000 ton, rovnako sa stará o recykláciu vyzbieraných mobilných telefónov od spoločnosti Orange.
Technologicky ide o kombináciu ručnej a automatickej separácie. Zariadenia sa ručne demontujú pracovníkmi na súčiastky. Časti obsahujúce napríklad meď a hliník smerujú na drviče a separatóry, ktoré kovy oddelia od podrvenej zmesi pomocou magnetu, elektrostatickej indukcie a vodného kúpeľa.
Kovy sú hlavnou druhotnou surovinou, ktorá vzniká pri recyklácii elektroodpadu. Bežne je to hliník, meď, železo. Podrvené zmesi, ktoré obsahujú vzácne kovy (zlato, striebro, platina, tantal) sú zasielané na ďalšie spracovanie do zahraničia. Vzácne kovy sa nachádzajú v produktoch len v tenkých vrstvách, preto je potrebná špeciálna technológia na ich získanie. Prevažne ide o hute v Nemecku, kde ich vedia zrecykovať, získať.
Batérie z elektroniky, ak sa dajú oddeliť, putujú k špeciálnemu spracovateľovi napríklad v Seredi.
Problémom je sklo v elektrozariadeniach, ktoré obsahuje rôzne prímesi ako olovo, ortuť, fluór a preto sa u nás nedá recyklovať a končí na skládke. Oddelené plasty, ktorých podiel v elektronike stále rastie, recyklujú spracovatelia v Srbsku. Podiel skládkovaného odpadu je približne 20% oproti celkovému odpadu na spracovanie.
Vedeli ste, že?
Jedna veľkoplošná televízna obrazovka má hmotnosť cca 12kg. Hlavne sklená časť sa nedá recyklovať, ročne skončia na skládke tony skla z elektroodpadu.
Bežný mobil váži približne 120 gramov, ale na jeho výrobu a spotrebujeaž 70 kg materiálov.
Ročne sa na recykláciudostane 40 až 50 tisíckusov mobilov na Slovensku.
Pridajte sa k nám
Máte prevádzku, ktorá sa venuje spracovaniu odpadu?
Vyplňte formulár a pridajte sa na Miesta preč.