Kosit a.s.
KOSIT a.s. je spoločným podnikom spoločnosti WOOD & Company a mesta Košice. Jeho úlohou je zber, zneškodňovanie odpadov, letná a zimná údržba. Spoločnosť prevádzkuje zariadenie na energetické využitie odpadu (ZEVO), ktoré energeticky zhodnocuje odpad od roku 1989. Pri pálení odpadov vzniká teplo (para), ktoré sa používa na vykurovanie a výrobu elektriny. Zariadenie má 2 parné kotly s valcovými roštmi, v ktorých sa priamo spaľuje odpad. Ročná kapacita je do 150 000 ton komunálneho odpadu. ZEVO ročne zhodnotí – spáli 139 tisíc ton komunálneho odpadu, pričom dokáže vyrobiť 46 MWh elektrickej energie pre asi 20 tisíc domácností a v zime dodáva teplo do 2400 domácností.
Pri spaľovaní vznikajú emisie unikajúce do ovzdušia a zostávajú zvyšky horenia v objeme 15-20% pôvodného odpadu. Je to škvara, ktorá je nie nebezpečný odpad. Odstránia sa z nej kovy, ktoré sa ďalej recyklujú. Samotná škvara sa môže využiť v stavebníctve na výrobu tvárnic a pri výstavbe ciest. Malá časť tuhých zvyškov horenia (2 %) ide na skládku odpadov.
ZEVO – zariadenie na energetické využitie odpadu je schopné premeniť odpad, ktorý sa nedá recyklovať, na elektrickú energiu a teplo pre domácnosti a priemysel. Okrem spaľovacieho zariadenia zabezpečujú príjem, medziskladovanie a predbežné spracovanie odpadu. Súčasťou procesu je aj čistenie spalín a úpravu pevných a kvapalných zvyškov.
ZEVO v Košiciach je technologicky projektované v zmysle legislatívy Európskej únie a spĺňa najprísnejšie limity v oblasti životného prostredia. Z pohľadu systému BAT (Best Available Techniques), teda využitia najmodernejších dostupných technológií nie je žiaden rozdiel medzi ZEVO Košice a podobnými zariadeniami, ktoré možno nájsť v blízkosti centier miest ako je Viedeň, Kodaň či Londýn.
Vedeli ste, že?
Na Slovensku máme len dve spaľovne komunálneho odpadu – OLO, a. s. Bratislava, KOSIT, a.s., Košice s celkovou kapacitou cca 300 000 ton ročne. Máme aj päť spaľovní nebezpečného priemyselného odpadu a päť spaľovní nemocničného odpadu. Viaceré spaľovne odpadu skončili, keďže nespĺňali prísne európske požiadavky na ochranu ovzdušia. V ďalších 6 zariadeniach sa odpady spoluspaľujú s iným palivom: CRH Slovensko, a. s. (Rohožník a Turňa nad Bodvou), CEMMAC, a. s., Považská cementáreň, a. s. Ladce, Carme- use Slovakia, s. r. o, a Mondi, a. s. Žilina. Ich ročná kapacita je 450 000 ton. Väčšinou však spoluspaľujú odpad – tuhé alternatívne palivo zo zahraničia.
Pridajte sa k nám
Máte prevádzku, ktorá sa venuje spracovaniu odpadu?
Vyplňte formulár a pridajte sa na Miesta preč.