Kompostáreň Stará Turá
Technické služby Stará Turá prevádzkujú aj kompostáreň, ktorá spracúva biologicky rozložiteľný odpad zo sídlisk a rodinných domov. Ročne spracujú asi 960 ton bioodpadu. (bioodpad z úpravy zelene – 860 ton, kuchynský bioodpad od občanov a škôl – 100 ton). Kuchynský odpad obsahuje okrem rastlinného aj živočíšny odpad (mäsové, mliečne výrobky, varené jedlo a pod.) a nie je možné ho hneď kompostovať. Najprv sa musí hygienizovať v tzv. fermentore.
Ako funguje fermentor?
V kontajneri sa zmes kuchynského a zeleného bioodpadu zahreje na 70 °C počas minimálne 60 minút, tým sa zničia choroboplodné zárodky a odpad sa hygienizuje. V drviaco-miešacom voze SEKO sa potom oba typy bioodpadu premiešajú, aby vytvorili homogénnu zmes. Zmes sa potom uloží na kompostovaciu haldu, kde dozrieva. Vplyvom teploty, vlhkosti a pôsobeniu mikroorganizmov sa biologicky rozložiteľný odpad mení na kompost. Ročne takto vznikne 600 ton kompostu, ktorý používajú na sadové úpravy.
Vedeli ste, že?
Od 1.1.2021 majú všetky slovenské mestá a obce povinnosť triediť biologicky rozložiteľný kuchynský odpad z domácností. Pre Bratislavu a Košice platí výnimka do roku 2023, keďže svoj odpad zhodnocujú, spaľujú ho.
Pridajte sa k nám
Máte prevádzku, ktorá sa venuje spracovaniu odpadu?
Vyplňte formulár a pridajte sa na Miesta preč.