Ecorec Slovensko
Základom výroby tuhého alternatívneho paliva je správne namiešaná zmes rôznych druhov odpadov/materiálov s odlišnými vlastnosťami. Výroba alternatívnych palív zohráva významnú úlohu v prípade nerecyklovateľných odpadov, ktorým dokážeme zabrániť v ceste na skládku. Hlavnou úlohou TAP je náhrada fosílneho paliva, ropy alebo zemného plynu, s rovnakou energetickou výhrevnosťou.
Vedeli ste, že? 1,5 tony TAP dokáže nahradiť 1 tonu fosílneho paliva (uhlia).
Výroba alternatívneho paliva začína zmiešavaním odpadov, ktoré sa triedia, kontroluje sa ich kvalita a drvia sa na požadované frakcie. Drvený odpad sa zmiešava tak, aby vznikla zmes vhodná ako palivo pre cementárne, ktorá spĺňať presne definovanú kvalitu a výhrevnosť. Na výrobu alternatívneho paliva možno použiť odpad z priemyslu, komunálny odpad, plasty z komunálneho odpadu, nerecyklovateľné odpady (textil, papier, plast, drevo, kompozity), papierenské kaly. Spoločnosť Ecorec vyrába tuhé alternatívne palivá pre slovenské cementárne ako ekologickú náhradu uhlia. Ročne takto spracujú 75 000 ton odpadu.
Využitie alternatívneho paliva v cementárňach:
Cementárenské pece pracujú pri teplotách vyšších ako 1600 °C, čo je dvakrát viac ako teplota v spaľovni. Výhodou je, že dlhšie zadržiavajú spaliny pri horení, čím sa odpad dokonale likviduje a maximálne sa využíva energia a popoloviny. Použiť sa dá aj zostatkový popol, ktorý sa vďaka podobnému chemickému zloženiu primiešava do cementu a nekončí na skládke. Nahrádza časť vstupnej suroviny (vápenca, ílu). Využitím alternatívneho paliva sa v porovnaní s uhlím znižuje tvorba CO2 pri spaľovaní o 30 až 40%.
Pridajte sa k nám
Máte prevádzku, ktorá sa venuje spracovaniu odpadu?
Vyplňte formulár a pridajte sa na Miesta preč.