Duramol
Expandovaný polystyrén (EPS) nájdeme ako obalový materiál v krabiciach s elektronikou, kde chráni zariadenia pred poškodením pri preprave. Používa sa pri zatepľovaní a výstavbe budov ako izolačný materiál. Okrem toho si v ňom častokrát odnesieme zabalené jedlo z reštaurácie.
Čo sa s ním deje, keď ho už nepotrebujeme? EPS polystyrén nemusí skončiť na skládke, ale dá sa kvalitne recyklovať. Najskôr ho musíme správne vytriediť a odovzdať na zberných dvoroch. Recyklovaním odpadového polystyrénu zo stavieb alebo bielej techniky vznikne nová surovina, ktorá sa hlavne používa v stavebníctve. Pridáva sa ako drvina do betónu, tehál, keramiky a slúži na výrobu obalov.
Duramol, s.r.o. je slovenský recyklátor, ktorý na západnom Slovensku zbiera a recykluje EPS. Spracovateľskú kapacitu má 400 ton ročne. Duramol získava surovinu najmä zo zberných dvorov a od súkromných firiem. Odpadový polystyrén (EPS) sa rozdrví, očistí a vznikne z neho granulát, ktorý má ďalšie využitie. V stavebníctve nahrádza prírodné suroviny a svojimi vlastnosťami zvyšuje odolnosť produktov. Väčšinu granulátu vyváža do zahraničia.
Vedeli ste, že? Pod dlažbou na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave je plastobetón (betón s prímesou odpadového polystyrénu).
Mestá a obce vedia málo o tom ako triediť polystyrén a preto končí nepovšimnutý na skládkach.
Pridajte sa k nám
Máte prevádzku, ktorá sa venuje spracovaniu odpadu?
Vyplňte formulár a pridajte sa na Miesta preč.