Danucem
Závod Danucem Slovensko v Rohožníku spustil svoju prevádzku v roku 1976. Súčasťou výrobného portfólia v Rohožníku je šedý a biely cement a tiež špeciálne spojivá.
Výroba cementu patrí medzi energeticky náročné odvetvia priemyslu. Spoločnosť je preto nútená hľadať cesty znižovania svojho vplyvu na životné prostredie. Jednou z nich je náhrada fosílnych palív za palivá vyrobené z odpadov vhodného zloženia. Hlavným prínosom je úspora tradičných fosílnych surovín, ako sú uhlie a petrolkoks, energetické zhodnocovanie odpadov, zníženie ťažby a spotreby prírodného vápenca a zníženie emisií CO2.
Recyklácia stavebných odpadov je práve cesta náhrady tradičných surovín výroby cementu za stavebné odpady. 1 tona stavebného odpadu vie nahradiť približne 1 tonu prírodných surovín ako íl a vápenec. Hlavná prírodná surovina na výrobu cementu je vápenec. Ročná ťažba vápenca je > 1,5 mil. ton
Recyklovať a následne využiť v cementárni je možné také stavebné odpady, ktorých zloženie je podobné zloženiu prírodného ílu a vápenca a sú to:
- Betón, tehly, omietky, pórobetón, dlažba, sanita, …
- Iné minerálne materiály bez nečistôt
Recykláciou vznikne:
- Tehlový / betónový recyklát
- Stavebná suť – mix
- Recyklované kamenivo
Spracovaním stavebných odpadov vzniká recyklát, ktorý sa môže použiť na výrobu cementu. Ročne spoločnosť spracuje 75 000 ton stavebných odpadov, ktoré pochádzajú z Bratislavského a Trnavského kraja. Pôvodcami sú obce, mestá a firmy. Zber a logistika odpadov je limitovaná hlavne vzdialenosťou vzniku odpadu, aby sa minimalizovali environmentálne vplyvy.
Tento projekt realizujeme vďaka podpore z Nadácie Tesco.
Pridajte sa k nám
Máte prevádzku, ktorá sa venuje spracovaniu odpadu?
Vyplňte formulár a pridajte sa na Miesta preč.