Čierna skládka - Kuchyňa
Obec Kuchyňa disponuje veľkou čiernou skládkou v priamom susedstve s vojenským areálom obce. Ide o jednu z najväčších čiernych skládok na Slovensku, ktorá vznikla už v 90tych rokoch. Čierna skládka predstavuje nezákonne uložený odpad, ktorý je problémom celého Slovenska.
Obec Kuchyňa disponuje veľkou čiernou skládkou v priamom susedstve s vojenským areálom obce, Leteckou základňou Malacky. Ide o jednu z najväčších čiernych skládok na Slovensku, ktorá vznikla už v 90tych rokoch.
Skládka je približne 500 metrov dlhá a 20 metrov široká, pričom susedí s vojenským objektom.
Čierne skládky sú dlhodobým a výrazným environmentálnym problémom Slovenska. Ide o nezákonne uložený odpad. Takéto skládky je možné nájsť v okrajových častiach miest a obcí, aj priamo v intraviláne, taktiež v potokoch, riekach alebo v lesoch.
Na skládke v Kuchyni bolo možné nájsť vyhodený stavebný materiál, hračky, okná, sedačky, elektroniku, matrace, vaňu či mraziaci box. Na základe veľkého počtu rovnakých nápojových obalov je na mieste obava, že odpad pochádza z neďalekej prevádzky bufeta, ktorý sem tento odpad nelegálne vyváža.
Rovnako sa našlo veľké množstvo odpadov z prevádzky autoservisu: olejové vane, pneumatiky, nárazníky a iné.
Zloženie odpadu na čiernych skládkach tvorí z približne 90 % zmesový komunálny odpad a stavebný a demolačný odpad. Pôvod odpadu sú najmä domácnosti z prestavby, dostavby alebo renovácie rodinných domov či bytov. Rovnako však stále vážnejším problém ostáva aj vyvezený odpad zo služieb ako je gastro, alebo autoservis a podobne.
Aktuálne, podľa štatistík mobilnej aplikácie TrashOut, je na Slovensku registrovaných 11 778 čiernych skládok. Vyčistená je asi tretina (31 percent) z nich. Najviac skládok je nahlásených v Bratislavskom kraji.
Avšak polovica nahlásených skládok celosvetovo je veľkosti „do vreca“ a „do fúrika“. Preto zovšeobecnené štatistiky za krajiny nemajú vôbec reálne štatistickú váhu a môžu zavádzať.
Zaujímavosť:
V Európe je nahlásených 62 614 čiernych skládok, pričom iba 12% z nich je vyčistených?
V Afrike je nahlásených 7 748 čiernych skládok, z toho vyčistené sú iba 2%?
Ako postupovať pri nahlasovaní “čiernej skládky”?
- Je potrebné upovedomiť príslušný orgán verejnej správy (okresný úradu odboru starostlivosti o životné prostredie (https://www.minv.sk/?miestna_statna_sprava) písomným podnetom o porušení ustanovení zákona o odpadoch – nelegálne nakladanie s odpadmi a príslušnému))Zároveň podnet zaslať na vedomie obci.
Podnet musí obsahovať:
- Dátum, kedy ste nelegálnu skládku objavili.
- Detailný popis miesta, kde sa skládka nachádza. Ak máte možnosť, nelegálnu skládku aj odfotografujte a fotografiu zašlite v prílohe podnetu. Ak sa tam nachádzajú obálky, faktúry či bločky, podľa ktorých by sa dal identifikovať pôvodca, odfoťte ich tiež a priložte k podnetu.
- Jej veľkosť (napr. 2 x 3 metre, alebo 3 m3) a druh odpadu (komunálny odpad, nebezpečný odpad, napr. batérie z automobilov, obrazovky z počítačov, obaly z pesticídov, lieky a pod.).
- Využiť aplikáciu Trash out
TrashOut je nástroj na lokalizovanie čiernych skládok a nájdenie najbližšieho zberného miesta. Občania môžu mapovať nelegálny odpad prostredníctvom mobilnej aplikácie alebo webovej aplikácie, ktoré sú voľne dostupné. Linky na stiahnutie aplikácie nájdete na webe www.trashout.ngo.
Prostredníctvom TrashOut bolo na Slovensku zmapovaných viac ako 8 tisíc skládok, z toho viac ako 1 800 bolo označených ako vyčistených. TrashOut sa používa vo viac ako 100 krajinách a bolo cez neho nahlásených už 55 tisíc skládok.
Pridajte sa k nám
Máte prevádzku, ktorá sa venuje spracovaniu odpadu?
Vyplňte formulár a pridajte sa na Miesta preč.