Bioplynová stanica Tvrdošín
Bioplynová stanica Tvrdošín s inštalovaným výkonom 800 kW/h je prevádzka na spracovanie biologicky rozložiteľného odpadu. Vyrába elektrickú energiu a teplo. Časť energie je využívaná pre vlastnú spotrebu a zvyšok sa dodáva do distribučnej siete.
Pôvodný zámer pri výstavbe bolo spracovanie poľnohospodárskych plodín a hnoja na výrobu elektrickej energie a tepla. Od roku 2021, prevádzka spracováva biologicky rozložiteľné odpady, vrátane kuchynských odpadov. BRKO tvorí približne ⅓ z celkového spracovaného odpadu..
Základom technológie je triediaca linka, ktorá je zároveň aj linka na drvenie. Táto linka má za úlohu odseparovať tie časti odpadu, ktoré nie sú biologického charakteru ako plasty, kovy a iné. Zároveň podrví materiál na menšie frakcie. Od veľkosti závisí aj rýchlosť a efektivita rozkladu. Ďalej sú to hygienizačné jednotky, ktoré podrvený a dotriededný odpad zahrievajú na teplotu vyššiu ako 70 stupňov celzia po dobu minimálne 1 hodiny. Dôvodom je odstránenie a zlikvidovanie choroboplodných zárodkov napríklad salmonely a iných. Znečistenie tvorí 5-15%, z toho najväčšie znečistenie má práve odpad z domácností. Cena za likvidáciu kuchynských odpadov sa odvíja najmä od znečistenia látkami nebiologického pôvodu (plastami, kovmi atď.), nakoľko je potrebné manuálne aj strojové pretriedenie.
Zloženie krmnej dávky do bioplynovej stanice sa stanovuje podľa aktuálnej odpadovej ponuky, tak aby výťažnosť bola, čo najvyššia a na základe toho sa určuje pomer jednotlivých druhov odpadov. Krmné suroviny sa dávkujú z tzv. krmného voza priamo do vyhnívacej nádrže, fermentora.
Ročne prevádzka vytvorí približne 20 tis m3 digestátu, ktorý sa spracúva v ďalšej technologickej linke, kde sa oddelí tuhá zložka – separát od tekutej zložky- fugát využívaný na riedenie procesu fermentácie alebo sa využíva ako certifikované hnojivo pre poľnohospodárov. Ide o prírodné koncentrované hnojivo s obsahom mikroživín (je ľahko zapracovateľný do pôdy, v pôde sa rýchlo vstrebáva, môže byť použité ako hnojivo na list – aj počas vegetácie, nakoľko forma živín v digestáte je veľmi ľahko a rýchlo využiteľná pre rastliny). Okrem elektrickej energie vzniká odpadové teplo, ktoré využíva samotná prevádzka na ohrev fermentorov, vlastné kúrenie, ohrev hygienizácie a hlavnú časť tepla využíva na sušenie pilín a výrobu peletiek.
Tento projekt realizujeme vďaka podpore z Nadácie Tesco.
Pridajte sa k nám
Máte prevádzku, ktorá sa venuje spracovaniu odpadu?
Vyplňte formulár a pridajte sa na Miesta preč.