Bioplynová stanica Kosit
Bioplynová stanica spoločnosti Kosit ročne spracuje približne 20 tisíc ton odpadu. Pôvodne sa spracovávali hlavne poľnohospodárske plodiny ako kukuričnú siláž, senáž ale od roku 2021 sa začal využívať aj biologicky rozložiteľný odpad, vrátane BRKO z domácností mesta Košice (tvorí 20-30%), reťazcov a potravinárskej výroby. Biologický rozložiteľný odpad tvorí až 80% celkovej vstupnej suroviny na výrobu bioplynu. Ide o nepretržitú prevádzku a jej celkový inštalovaný výkon je 1 MW.
Bioplynová stanica využíva technológiu výroby elektriny a tepla z obnoviteľných zdrojov energie spaľovaním bioplynu vyrobeného anaeróbnou fermentačnou technológiou. Vyrába elektrickú energiu a teplo, pričom časť energie je využívaná pre vlastnú spotrebu a zvyšok sa dodáva do distribučnej siete.
Odpady po príchode do prevádzky sa najprv odvážia a následne vysypú do násypníkov v závislosti od pôvodu odpadu: kuchynský biologický odpad, odpad z potravinárskej výroby alebo poľnohospodárske produkty ako senáž alebo kukuričná siláž. Tekuté odpady ako napríklad srvátka, výpalky z páleníc sa prečerpajú do samostatnej nádrže.
Základom technológie je tzv. depacker – linka, ktorá zbavuje odpad od obalových materiálov ako plasty, papiere a iné. To umožnilo zautomatizovať samotný proces a znížiť podiel kontaminácie v surovine. V minulosti sa táto časť procesu vykonávala manuálne. Odbaľovacia linka funguje na princípe lopatkového mlyna, ktorý materiál aj s obalom rozomelie a zmieša s vodou. Biologická zložka sa homogenizuje a zriedi. Následne prepadáva sitom, kde sa zachytia hrubé nečistoty a tie sa odvezú do spaľovne.
Zhomogenizovaný odpad z depackera vypadáva do nádrže a odtiaľ sa prečerpá čerpadlom do hygienizátorov. Tu sa odpad zahrieva na teplotu vyššiu ako 70 stupňov celzia po dobu minimálne 1 hodiny. Dôvodom je odstránenie a zlikvidovanie choroboplodných zárodkov napríklad salmonely a iných. Po hygienizácii sa odpad prečerpá do vonkajšej nádrže, kde sa zmieša s ďalším tekutým odpadom. Zmes sa prečerpá do homogenizačnej nádrže, kde sa zmieša s poľnohospodárskymi produktmi. Zmiešaná surovina sa dávkuje do fermentora č. 1, kde sa začína fermentačný proces bez prístupu kyslíka. Ide o hlavnú časť technológie, kde sa tvorí najväčší podiel bioplynu. Následne sa fermentát medzi fermentorom č. 2 a dofermentorom v pravidelných intervaloch premiešava a prečerpá. Tým sa zabezpečí rovnomerné premiešanie suroviny a maximalizuje sa výťažnosť bioplynu.
Tento projekt realizujeme vďaka podpore z Nadácie Tesco.
Pridajte sa k nám
Máte prevádzku, ktorá sa venuje spracovaniu odpadu?
Vyplňte formulár a pridajte sa na Miesta preč.