AVE SK
Prevádzka spoločnosti AVE SK v priemyselnom parku Kechnec na Východnom Slovensku ročne materiálovo zhodnotí približne 15 tisíc ton pneumatík, gumových odrezkov a iného gumového odpadu z celého Slovenska. To predstavuje približne polovicu celkového množstva odpadu z pneumatík vyprodukovaného na Slovensku ročne.
Spoločnosť je aj priamym výrobcom a spracovateľom vlastného recyklátu (gumového granulátu) do rôznych finálnych výrobkov ako sú gumové rohože na detské ihriská, bokovnice ku koľajniciam, protihlukové steny a iné. Na Slovensku funguje systém rozšírenej zodpovednosti výrobcu, v rámci ktorého je každý výrobca a dovozca pneumatík povinný platiť do systému, ktorý financuje zber a recykláciu. V jednoduchosti: platí za budúci odpad a jeho budúce zhodnotenie.
Spoločnosť AVE SK má uzatvorené zmluvy s organizáciami rozšírenej zodpovednosti výrobcov (OZV) a na základe týchto zmlúv realizuje zber, logistiku a samotné zhodnotenie odpadu. Pneumatiky pochádzajú z autoservisov, pneuservisov a vybraných zberných dvorov, ktoré majú uzatvorené zmluvy s OZV. Samotná pneumatika obsahuje 28% sadzí, 27% syntetického kaučuku, 14% prírodného kaučuku, 10% oceľový kord, zbytok -zmäkčovadlá , organické vlákna, ostatné petrochemické produkty, iné (ZnO, TiO).
Základom recyklácie je získať práve materiál – gumu (gumový granulát), z ktorej sa následne vyrábajú požadované výrobky. Recyklácia ako proces je tvorená z viacstupňového mechanického drvenia pneumatík až na gumový granulát požadovaných frakcií. Počas tohto procesu je separovaná kovová a textilná zložka z pneumatiky. Výstupom je gumový recyklát (granulát) alebo gumový prach. Kov je vyseparovaný v procese magnetickej separácie a textilná časť sa oddelí v procese pneumatickej separácie. Frakcie sa oddeľujú od seba vibračnými sitami.
Samotná spoločnosť využíva približne 10-15% gumového granulátu na vlastnú výrobu gumových lisovaných výrobkov a zbytok odpredá prevažne do zahraničia. Výroba konečných výrobkov je založená na tepelnom lisovaní granulátu s prídavkami polyuretánového lepidla do požadovaných foriem. Veľkosť frakcie a forma závislý od konkrétneho výrobku. Proces prebieha pri teplote približne 100 stupňov a zdržná doba v lise je cca 15-20 minút. Vo výrobkoch sa hlavne využívajú vlastnosti gumy ako tlmenie, pružnosť, odolnosť.
Tento projekt realizujeme vďaka podpore z Nadácie Tesco.
Pridajte sa k nám
Máte prevádzku, ktorá sa venuje spracovaniu odpadu?
Vyplňte formulár a pridajte sa na Miesta preč.