Ekonomický model súčasnej spoločnosti je zatiaľ predovšetkým lineárny. Ťažíme prírodné zdroje, odnášame ich na opačný koniec sveta, kde sa z nich vyrábajú výrobky. Tie sú distribuované do ďalších kútov sveta, kde ich spotrebitelia kúpia, použijú a vyhodia. Tak vzniká odpad a suroviny vo forme produktov končia na skládkach, v spaľovniach či pohodené vo voľnej prírode.
Podstatou zisku tohto systému je vysoká spotreba neobnoviteľných surovín, čo logicky nemôže fungovať dlhodobo. Keď k tomu pridáme iné negatívne faktory, ako vykorisťovanie pracovníkov z rozvojových krajín, populačnú explóziu, rýchlo rastúci konzum a devastujúci vplyv človeka na životné prostredie, terajší systém môžeme oprávnene považovať za neudržateľný. A to ekonomicky, environmentálne a aj sociálne.
Protikladom lineárneho modelu je cirkulárna ekonomika (obehové hospodárstvo), ktorá je od roku 2015 kľúčovou politickou témou v EÚ.
Cirkulárny model má okrem stabilnej ekonomiky zaistiť aj zdravé životné prostredie. Výnos v tomto systéme je založený na efektívnom využívaní prírodných zdrojov pomocou účinného zhodnocovania. A to nielen materiálov, ale hlavne produktov či ich komponentov. Takto sa výrazne minimalizuje odpad a náklady na vstupné materiály i energiu, potrebné pre výrobu nových výrobkov.
Hlavné črty tohto modelu sú využívanie obnoviteľných zdrojov energie, prenájom, zdieľanie, podpora lokálneho obchodu, ekoinovácie, či ekodizajn. Prioritou v cirkulárnom systéme sú produkty s dlhou životnosťou využívané dlhodobo. Sú vnímané a navrhované ako úložiská surovín. Kľúčovou je jednoduchá demontáž umožňujúca oddelenie jednotlivých komponentov či materiálov a ich následné zhodnotenie. Výsledkom je eliminácia odpadu, ktorý sa už nedá využiť.
Obehové hospodárstvo si ale vyžaduje spoluprácu všetkých oblastí spoločnosti, od spotrebiteľov, dizajnérov a materiálových expertov, cez vývojárov, firmy, investorov, až po tretí sektor, akademikov a politikov. Len tak dosiahneme zmenu, ktorú chceme vidieť okolo nás.
Dôležité zdroje informácií v oblasti cirkulárnej ekonomiky zo Slovenska
- Informačná platforma Zelené hospodárstvo
- Dokument OBEHOVÉ HOSPODÁRSTVO – BUDÚCNOSŤ ROZVOJA SLOVENSKA
- Platforma Obehové Slovensko/ Circular Slovakia
- Portál Euractiv
Dôležité zdroje informácií v oblasti cirkulárnej ekonomiky z Európy a celého sveta
- Cirkulárna ekonomika a EÚ
- European Circular Economy Stakeholder Platform
- Nový akčný plán EÚ pre obehové hospodárstvo (marec 2020)
- Nadácia Ellen MacArthur Foundation
- Holland Circular Hotspot (Holandsko)
- Circle Economy (Holandsko)
- Circle Economy Knowledge hub
- Circular Change (Slovinsko)
- Institut cirkulární ekonomiky (Česká republika)
- Česká asociace oběhového hospodářství
CIRCULAR SLOVAKIA
PLATFORMA CIRKULÁRNE SLOVENSKO
SPOJILI SME SA PRE OBEHOVÉ HOSPODÁRSTVO. Inštitút sa stal jedným zo zakladajúcich 7 členov platformy, aby sa pomohlo a podporilo urýchlenie prechodu Slovenska na obehové hospodárstvo.
Základné ciele platformy:
- zvyšovať povedomia o téme obehového hospodárstva
- podnecovať aktívnu diskusiu o príležitostiach a odstraňovaní bariér v prechode na obehové hospodárstvo
- pripravovať pôdu pre vytváranie nových partnerstiev
- podporovať výmenu skúseností a prezentáciu príkladov dobrej praxe
Zakladajúci členovia: